UXP-TRS4K-12G
Standalone IPMX certified 4K/60 12G-SDI Gateway
UXP-TRS4K-12G
Key Features
  • Two 12G-SDI inputs or outputs (software defined, via SFP+)
  • Three main modes of operation: dual receive, dual transmit, and single transceive
  • Resolution support for up to 4K60 @ 60Hz
  • IPMX certified with support for JPEG-XS TDC, AES67, PTP, and more
  • Ultra low latency transport over 1GbE/2.5GbE/10GbE link
  • Third-party control support
Download the UXP-TRS4K-12G datasheet
Standalone 10GE AV Quad Image Processor / Receiver
The UXP-TRS4K-12G is a versatile 12G-SDI gateway that has three main modes of operation:
Advanced 12G SDI Interfaces
For its SDI inputs and outputs, the UXP-TRS4K-12G supports resolutions of up to 3840px2160p @ 59.94 Hz. The UXP-TRS4K-12G employs EvertzAV’s latest in scaling technology with high-quality algorithms providing the best picture quality possible as well as customizable EDID tables on the output paths that ensure the smoothest handoff between sources and sinks.
Fully Integrated with the NUCLEUS Platform
IPMX - Bringing ProAV and Broadcast Closer Together
Click to view certificate
Product Images
UXP-TRS4K-12G Front View
UXP-TRS4K-12G Rear View
Specifications
UXP-TRS4K-12G
Video Inputs 2x 12G-SDI (via SFP+)
Video Outputs 2x 12G-SDI (via SFP+)
Supported Resolutions 4K60 ([email protected]) and 4K50 (3840x2160p@50)
[email protected]
[email protected]
[email protected] and 720p@30
Audio Inputs 1x stereo balanced analog (terminal header)
Audio Input Impedance High impedance
Audio Input Level ine level (+4dBu)
Audio Outputs 1x stereo balanced analog (terminal header)
2x S/PDIF
Audio Output Impedance 600 Ω
Audio Output Level Line level (+4dBu)
Control Port (Out-of-Band) 10/100/1000 BASE-T RJ45 Ethernet Port (IEEE 802.3)
Output Scaling Yes
SNMP Support Yes
In-Band Control Yes
Control System NUCLEUS Session Manager
Web-Based Configuration Yes (via NUCLEUS Session Manager)
DC Input Voltage 12VDC via supplied power adapter
Power Supply 110-220V / 50-60Hz AC input; 12VDC / 11.5A output
Power Consumption <60W
Operating Temperature 32° to 104° F (0° to 40° C)
Relative Humidity 10% to 90% RH (non-condensing)
Dimensions (H x W x D) 1.81in x 8.25in x 6.56in (45.97mm x 209.55mm x 166.62mm)